امروز: چهارشنبه، 20 فروردین 1399

ماهی گربه ماهی بزرگ

ماهی  گربه ماهی بزرگ 

 

نام فارسی:  گربه ماهی بزرگ 

نام بومی :  گلو

نام انگلیسی :  Giant catfish 

نام علمی:  Arius thalassinus

تیره: Ariidae

 

مشخصات مورفولوژی

فرم و رنگ بدن :دارای بدنی کشیده و سر فشرده است که در بالا توسط سپرهای استخوانی دانه دار محکم شده است.رنگ بدن آن در سطح پشتی و طرفین سیاه متمایل به آبی و در ناحیه شکمی سفید کدر و نوک باله ها سیاه رنگ است.

باله ها: اولین باله پشتی و سینه ای هر کدام دارای یک خار قوی است.  باله دمی دو شاخه و باله مخرجی کوتاهی دارند و دارای یک بالچه  توسعه یافته است.باله مخرجی ۱۸-۱۵ شعاع نرم دارد.باله پشتی در مقابل فاصله بین باله سینه ای و شکمی قرار دارد و دارای یک خار  گزنده و در جلو  ۷ شعاع نرم دارد.باله های سینه ای طویل ،با یک خار تیز و باله های شکمی فاصله زیادی با باله های سینه ای داشته که دارای یک خار و 5 شعاع نرم است.

فلس: بدن لخت و فاقد فلس است ولی خط جانبی واضع بوده و مسیر نسبتا منحنی را تشکیل می دهد.

دندان: دهان در این ماهی بزرگ،انتهای عرضی یا هلالی و فک بالایی کم و بیش برجسته و دندانها در هر دو فک کرکی شکل است. دندانهای سقف دهان در هر طرف سه گروه بوده و یک مثلث تشکیل می دهند که قاعده آن به طرف داخل است.  دندانهای کامی مخلوطی شکل ،هم اندازه و در هر طرف در دو تکه بیضوی کشیده و مجرا که یکی در زیر دیگری واقع شده اند قرار دارند که تکه جلویی کوچک تر است.

طول: بیشینه درازای بدن ۱۸۵cm و طول استاندارد آن ۳۰cm است.

سایرمشخصات: سیبلکهای زوج در فک بالایی ،فک پایینی موجود است.سوراخهای بینی خلفی و نزدیک به هم و توسط یک دریچه از هم جدا می شوند.دهانه آبششی کم و بیش محدود و پرده های آبششی به قطعه رابط متصل و پایه های آبششی۹-۵ عدد است.

مشخصات بیولوژی

مکان زندگی: این ماهی اندازه متوسط داشته و در آبهای ساحلی به ویژه در نزدیکی دهانه های رودخانه های سکونت دارد و غالبا وارد آبهای شیرین می شود. شنای کندی در آبهای نزدیک بستر دریا دارند.

تغذیه: گوشتخوار است.

پراکنش: سراسر خلیج فارس و دریای عمان،  اقیانوس هند،مجمع الجزایر مالایا و دریاهای گرمسیری و نیمه گرمسیری دنیا

تولیدمثل: یک ماهی تخمگذار است و  تخمکهای آنها نسبتا بزرگ و در دهان ماهیان نر تا خارج شدن نوزاد نگهداری می گردند.

ارزش اقتصادی: از لحاظ اقتصادی ارزش چندانی ندارد، با اینکه شکل زننده ای دارد دارای گوشت خوراکی لذیذی است.جمعیت مسلمان (سنی مذهب) این ماهی را مصرف می کنند اما جمعیت مسلمان (شیعه مذهب) به علت نداشتن فلس از آن تغذیه نمی نمایند.روشهاي صيد گربه ماهي

روشهاي صيد گربه ماهي مختلف است از طعمه هاي مصنوعي  و طبيعي به روش اسپينينگ و انتظاري. جالب است كه براي گربه ماهي طعمه هاي پلت هم ساخته شده كه به صورت ريسه كپوري همانند بويله مورد استفاده قرار ميگيره تو اين روش هم بايد  به وسيله پي وي اي هم طعمه پاشي كرد تركيبات پلتهاي گربه ماهي متفاوت از بويله هاي كپور است  روي بسته هاي اين طعمه ذكر شده مخصوص كتفيش . در عكس اول طرز استفاده از اين ريسه را ببينيد. ريسه ديگري كه بسيار ساده است ريسه كف خواب كه ميتونيد در عكسهاي زير مشاهده كنيد تصوير دوم. طعمه هاي اين ريسه به صورت ميكس شده كه تركيبي از دلو جگر چرخ شده و گوشت و اعما اهشاي ماهي و خون است اونو با ارد مخلوط كرده تا به صورت خمير سفتي دربياد طعمه هاي گربه ماهي بايد بزرگ باشه  قلابو در وسط مواد  قرار بديد و به صورت گلوله در بياريد از اين طعمه ميشه در ريسه شناوري هم استفاده كرد براي صيد  گربه ماهي نياز هست كه از شناورهاي بزرگ و قوي استفاده بشه چون طعمه ها بزرگ و سنگين هستند .اصطلاح اين تكنيك جاگ فيشينگ است ماهيگيرا براي اين منظور از شيشه بطري شير استفاده ميكنند نخو به دسته بطري گره ميزنند و اونو پرتاب ميكنند (اسم لاتين بطري جاگ است) به صورتهاي مختلفي اونو ميبندند كه در عكس زير ميتونيد مشاهده كنيد.  گربه ماهي بسيار حس بويايي قوي داره حتي از كپور هم قوي تره پس سيستم انتظاري با طعمه هاي بو دار موفقيت اميزه . حس تكامل يافته ديگري كه اين ماهي داره ارتعاشي است طعمه هاي مصنوعي بايد مدام تكون بخورند ماهي پلاستيكي كه داراي حركت انتهايي زيادي هستند عالي كار ميكنند به وسيله طعمه هاي پلاستيكي نرم و بزرگ به صورت ووبلينگ طعمه را در جاهاي مختلفي كه حدث ميزنيد گربه ماهي در كف  قرار داره به ارامي حركت ميديد عکس اخر . و همينطور اسپينرها چون چرخش طعمه ارتعاش زيادي را ايجاد ميكنه فقط تعداد پرتابها بايد در يك محل زياد صورت بگيره . به خاطر داشته باشيد در شب هم اين ماهي فعاليت ميكنه و موقع خوبيه براي صيد.

منبع: dfisher.blogfa.com