امروز: چهارشنبه، 20 فروردین 1399

اموزش ساخت طعمه شناوري براي صيد ماهي

Popper در لغت به معنای طعمه شناور ماهیگیری است و در برخی از مرکز،آنها را همراه با پشه ها دسته بندی می کنند که شاید به دلیل خصیصه شناوری آنها باشد. برخی از آنها در هنگام حرکت صدایی شبیه تق تق دارند که باعث جلب توجه ماهی می گردد. طعمه مصنوعی شناوری که در اینجا قصد ساختش را داریم هم در آبهای شور و هم در آبهای شیرین کاربرد دارد.

اموزش ساخت طعمه شناوري براي صيد ماهي

وسایل مورد نیاز:

1- یک عدد شناور به اندازه دلخواه.

2- سیم فولادی ضدزنگ.

3- یک عدد هرزه گرد.

4- دانه تسبیح.

5- سرب چاکدار یا تیله ای.

6- توپهای کوچک فلزی. (اختیاری)

7- دو عدد حلقه مارپیچ.

8- دو عدد قلاب سه شاخه.

9- یک جفت چشم ماهی مصنوعی.

مرحله نخست:

کار را با بستن یک دستگاه دریل بطور محکم در یک گیره آغاز نمایید و مته ای که کمی کوچکتر از قطر داخلی شناور است را به دریل ببندید. البته میتوانید با استفاده از یک کارد سطح خارجی شناور را تراشیده و آن را به شکل طعمه در آورده و به مرحله چهارم بروید.

Popper

مرحله دوم:

برای اینکه شناور بر روی دریل محکم شود یک تکه نوار چسب را به دور مته بپیچید و با فشار مته را در شناور وارد کنید. می توانید با استفاده از یک سنباده زبر عمل حالت دادن به بدنه را شروع کرده و سپس با استفاده از یک سنباده نرم، سطح آن را صاف و صیقلی نمایید.

Popper

 

مرحله سوم:

شکل طعمه مصنوعی شناوری تقریبأ کامل شده است.

Popper

 

مرحله چهارم:

قسمت سر یا جلویی طعمه شناوری را در زاویه ای که عملکرد بهتری داشته باشد، (مطابق شکل) با چاقو ببرید. همچنین بهتر است در قسمت جلوی آن یک حالت مخروطی شکل (مطابق شکل) با استفاده از سنباده ایجاد نمایید.

Popper

 

مرحله پنجم:

یک سوراخ به اندازه قطر شناور، 35 میلیمتر پایین تر از سر طعمه با استفاده از دریل ایجاد نموده و شناور را به نحوی در آن قرار دهید که تنها حلقه از سوراخ بیرون باشد.

Popper

 

مرحله ششم:

سیم فولادی را در سوراخ سرتاسری طعمه شناوری، به نحوی که در شکل نشان داده شده، قرار دهید. مطمئن شوید که سیم از میان چشم هرزه گرد عبور کرده است. شما می توانید چندتایی از توپهای فلزی را برای ایجاد صدای تق تق درون آن اضافه کنید. سپس یک سرب چاکدار یا تیله ای را به آن اضافه کرده و با ایجاد یک حلقه در انتهای آن کار را به پایان رسانید.

Popper

 

مرحله هفتم:

در نهایت قسمت مخروطی شکل، اطراف هرزه گرد و دانه تسبیح را با مایع Epoxy (صمغ مصنوعی انعطافپذیر) مهروموم نمایید. این مایع پس از سفت شدن از حرکت سیم فولادی جلوگیری مینماید و نیز مرحله رنگ کاری را تمیز تر می نماید.

Popper

 

مرحله هشتم:

بر روی طعمه مصنوعی یک رنگ لعابی سفید به عنوان پوشش پایه بپاشید. بعد از اینکه رنگ خشک شد، قبل از اینکه پوشش دیگری بر رویش بپاشید با استفاده از یک سنباده بسیار نرم سطح آن را سنباده بزنید. حال می توانید رنگهای مورد نظرتان را که معمولأ متشکل از رنگها آبی، زرد، سبز، نارنجی و سربی نقره ای است را بر روی طعمه بپاشید. در انتها یک جفت چشم مصنوعی ماهی را بر روی آن بچسبانید.

Popper

 

مرحله نهم:

حلقه های مارپیچی و سه شاخه را به حلقه ها متصل نمایید. حال طعمه مصنوعی شناوریتان آماده است.

Popper

 

منبع : انجمن گسترش و آموزش ماهیگیری ورزشی

www.fishing.irانواع طعمه مصنوعي صيد ماهي

انواع طعمه های مصنوعی براي صيد و شكار انواع ماهي :

 

شرکتهای تولیدکننده طعمه های مصنوعی، آنها را در اندازه، سلیقه، رنگ و نقشهای بسیار متوعی می سازند. با مطالعه دستورالعملهایی که درون یا بر روی بسته های طعمه مصنوعی است، چگونگی استفاده از هر کدام از آنها را آموزش داده است. در ذیل تعدادی از انواع آنها را مورد بررسی قرار می دهیم :

آشنایی با طعمه های مصنوعی

رقصنده ها :

 

در قسمت سر رقصنده ها فلزی جهت سنگین شدن تعبیه شده و دم یا انتهای آنها معمولأ از موی حیوانات، پلاستیک نرم، پرها یا لاستیک پوشیده شده است. بعضی از اوقات ماهیگیران ماهیهای مصنوعی یا تکه ای از گوشت ماهی یا حیوان (مانند خوک) را به قلاب رقصنده اضافه می کنند. رقصنده ها می توانند جهت صید تقریبأ هر نوع ماهی آب شیرین و بسیاری از ماهیان آب شور استفاده شوند.

رقصنده

رقصندهرقصنده

قاشقک ها :

 

قاشقک ها به طعمه های مصنوعی فلزیی اتلاق می شود که حرکتی شبیه شنای ماهیان در زیر آب دارند. بیشتر قاشقکها برای پرتاب شدن طراحی شده اند، حال آنکه انواع دیگری از آنها وجود دارد که جهت کشیده شدن در پشت قایق متحرک ساخته شده اند. اغلب آنها جهت صید تخصصی اردک ماهی، سوف، آزادماهی، انواع قزل آلا و سوف حاجی طرخان و غیره طراحی شده اند.

قاشقک

قاشقکقاشقک

قاشقک

طعمه های پلاستیکی :

 

از آنها به صورت کرمهای پلاستیکی نرم، ماهی ها، خرچنگها و قورباغه های مصنوعی در سایزها و رنگهای متنوع در دسترس می باشد. شما از آنها همراه یا بدون استفاده از وزنه، می توانید استفاده نمایید. بعضی از اوقات طعمه های پلاستیکی با یک رقصنده، پروانه یا طعمه پروانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از طعمه های پلاستیکی آغشته به بوهای موثری جهت جذب ماهی به سمت خود هستند.

انواع طعمه های پلاستیکی

طعمه پلاستیکی

پلاگها یا لوری ها :

 

پلاگها که در ایران بیشتر به مارک معروف راپالا مشهور هستند دارای بدنه ساخته شده از پلاستیک یا چوب می باشند و برای استفاده در سطح آب یا در عمق طراحی شده اند. پلاگهای شناور برای شناور ماندن در سطح آب طراحی شده اند. پلاگهای شیرجه رو پلاستیک یا فلزی در لبشان دارند که باعث می گردد آنها را تا عمق مشخصی پایین برند و به اصطلاح غواصی کنند. به این پلاگهای شیرجه رو با نام طعمه های نوسان کننده یا میل لنگی نیز مشهورند.

از آنها برای صید ماهیان شکاری در آبهای شیرین و شور مانند قزل آلاها، گربه ماهیها، سوف، اردک ماهی، زردپر و غیره استفاده می شود.

پلاگ

پلاگ

پلاگ

چرخنده ها یا پروانه ها :

 

چرخنده ها دارای یک یا چند پرک می باشند که حول سیم شفت مستقیم خود دوران کرده و یا به اصطلاح می چرخند. برخی از چرخنده ها دارای دم هایی از جنس پلاستیک نرم یا موی حیوانات هستند و وسیله ای بسیار مناسب جهت صید قزل آلا و اردک ماهی محسوب می شوند.

پروانه پروانهپروانه

پروانهپروانه

پروانه

طعمه چرخنده ها یا رقصنده چرخنده ها :

 

طعمه چرخنده ها طعمه های مصنوعی با یک یا چند پرک هستند که پیرامون یک میله سنجاق مانند، دوران می کنند. بیشتر طعمه چرخنده ها حاشیه های ساخته شده از موی حیوانات، پلاستیک های مخصوص یا دیگر مواد جهت جلب توجه ماهیان شکاری می باشند. آنها همانند چرخنده ها طعمه هایی بسیار موثر هستند و بواسطه ترکیبی بودن آنها (وجود همزمان چرخنده و رقصنده) از جذابیت بیشتری برای ماهیان برخوردارند.

طعمه چرخنده

طعمه چرخندهطعمه چرخنده

پشه ها :

 

پشه ها طعمه های مصنوعی کوچکی هستند که با تجهیزات اسپین کاست و ماهیگیری به روش پشه مورد استفاده قرار می گیرند. این طعمه ها بسیار مناسب برای صید برخی از گونه های کپور ماهیان و ماهیانی که در سطح تغذیه می کنند از قبیل قزل آلا و باس می باشند. حتمأ در آنها برای اتصال به ریسه از گره های مخصوص استفاده نمایید چراکه این دسته از ماهیها تقلای بسیاری می کنند.

 

هر چه درک شما از پیرامون محیط زندگی، رفتار و حرکات ماهی ها بیشتر شود، خواهید فهمید که چگونه استفاده صحیح و بجا از طعمه یا طعمه های مصنوعی در طول فصلهای گوناگون می تواند برای انواع ماهیها بهتر باشد.

پشه های مصنوعی

پشه های مصنوعیپشه های مصنوعی

 

برگرفته از سايت www.fishing.ir/